Alan Connie/ Shamrock InvitationalMyrtle Beach, SC
3/14/2019 - 3/16/2019

< Back

#13 Men's 5000 Meters Start List

w World Outdoor 12:37.35 Kenenisa Bekele ETH 5/31/2014  Hengelo, NED
A American Outdoor 12:53.60 Bernard Lagat Nike Fontvieille, MON
C College Outdoor 13:08.4h Henry Rono Washington Sate 4/8/1978  Berkeley, CA
D Doug Shaw Stadium 14:24.66 Jacob Smith High Point 4/21/2012 
M Meet 14:30.98 Kyle Kling Coastal Carolina 3/19/2010 

Start Time: 7:00 PM (Day 2)

Section 1 of 3

Lane # Athlete Yr. Team Seed Note
1 1173 ELI KACZINSKI UNATTACHED 14:34.00 14:34 Alan Connie Shamrock Invite
2 1131 DEREK HOLMES SO UMASS LOWELL 14:59.50 2018 Colonial Relays
3 233 MICHAEL RUHNKE SR CONCORD 15:10.00
4 578 CONOR SMITH JR MARIAN (IND.) 15:28.30 Crossroads League Outdoor Track & Field Championships
5 1198 THOMAS LITTLE JR UNC-ASHEVILLE 15:19.23 Duke Invitational
6 1179 ERIC PUTNAM JR UNATTACHED 15:20.00 15:20 Ran 14:58 Charlotte
7 222 CEDRIC DRENNEN FR CONCORD 15:20.00 15:20 Ran 9:04 3k last week
8 978 JOHN MARENKOVIC JR SLIPPERY ROCK 15:25.06 GVSU Big Meet- Friday
9 1127 JOSH FONTAINE SR UMASS LOWELL 14:46.24 Boston University John Thomas Terrier Classic
10 1126 BENJAMIN DREZEK SO UMASS LOWELL 14:40.00 14:40 8:17 indoor 3000%2C9:03 steepler
11 856 ANDREW BENKOVSKY RED CEDAR RC 15:00.00 15:00 8:45 3k hillsdale tune up. Last fall 14:48
12 913 CONNER MASTERAN SR SALISBURY 15:07.65 CNU Holiday Open
13 857 SHAWN BELL JR SAINT LEO 15:19.73 Tampa Track Classic
14 664 JACOB WILLIS SO MOUNT OLIVE 15:12.92 CNU Holiday Open
15 1117 CHRISTOPHER ALFOND JR UMASS LOWELL 14:30.96 Penn Relays
16 642 ALTAN CORNU JR MOUNT OLIVE 15:20.88 2018 Colonial Relays
17 529 MAXIMILLIAN SPARKS FR LYNCHBURG 15:21.50 Bast-Cregger Invitational
18 644 DANIEL FRANCKEN JR MOUNT OLIVE 15:05.55 Duke Invitational
19 646 JAY HALL FR MOUNT OLIVE 15:31.08 Liberty Kickoff 2019
20 1037 BARON FREEMAN FR ST. AUGUSTINE'S 15:29.14 Carolina Challenge
21 34 BENJAMIN DOIRON SR AMERICAN 14:41.19 Raleigh Relays
22 525 REID SHARKEY JR LYNCHBURG 15:32.82 Dr. Jack M. Toms Alumni Invitational

Section 2 of 3

Lane # Athlete Yr. Team Seed Note
1 947 HUNTER HOOVER SO SHAWNEE ST 15:34.64 Mid South/ Rick Meindl
2 181 JONATHAN ABBOTT SR COLGATE 15:35.04 2018 Lafayette 8-Way Invitational
3 950 OWEN REEHER JR SHAWNEE ST 15:36.41 Coastal Carolina Invitational
4 948 JOSH METZUNG SO SHAWNEE ST 15:33.10 49er Classic
5 731 NICHOLAS EVANS JR OGLETHORPE 16:00.39 Victor Ice Breaker Duals
6 1104 HAMZA SHARIFF TORONTO WEST AC 16:00.00 16:00
7 241 RAHEEM WILLIAMS SO CONCORD 15:40.00
8 943 STEVEN ADAMS JR SHAWNEE ST 15:45.49 2018 Wash U Invite
9 194 LUKE MYERS JR COLGATE 15:50.00 15:50
10 811 BRYCE GRIGGS JR PIEDMONT 15:39.33 Victor Ice-Breaker Duals
11 424 ALEC WATERSTON SO HEIDELBERG 16:28.24 Kent State Tune-Up
12 1204 SAGE TURNER SO UNC-ASHEVILLE 16:02.34 Big South Conference Outdoor Track and Field Championships
13 1180 BRAD SANDERS UNATTACHED 16:08.00 16:08 Charleston Turkey Day run(full distance road race)
14 1184 BENJAMIN WILLEY JR UNATTACHED 16:16.91 16:16.91 River States Conference
15 986 JARED NELSON SO SLIPPERY ROCK 16:15.00 16:15 New to this distance he ran 10:00 steeple last week
16 999 TRENTON YODER JR SLIPPERY ROCK 16:15.00 16:15 He is a transfer that ran close to this last year
17 870 TYLER PANTLEY JR SAINT LEO 16:15.83 Coastal Carolina Invitational
18 1261 JAVIER CANO-TELLES SR WIS. LUTHERAN 16:14.86 Carthage Final Qualifier
19 562 MICHAEL CONTE JR MARIAN (IND.) 16:19.17 Crossroads League Indoor Championships
20 735 RODRIGO MEADE SR OGLETHORPE 16:22.16 Emory Classic

Section 3 of 3

Lane # Athlete Yr. Team Seed Note
1 1321 GRANT SPRAGUE FR WOOSTER NT NT
2 425 DYLAN WIECHART SO HEIDELBERG 16:30.00 16:30 27:51 8k this XC season
3 916 NICK PLUMMER FR SALISBURY 16:59.39 2019 Lloyd Sigler Spring Meet
4 15 IRVING SESMAS ALFRED NT NT
5 19 GAVIN WILBERT ALFRED 16:54.26 Houghton December Classic
6 1320 NICK SHIACH JR WOOSTER 18:02.92 Kenyon Classic
7 55 YUSUKE HATANO JR BELOIT 17:05.20 Midwest Conference Indoor Championships
8 1311 CONNOR O'KEEFFE SR WOOSTER 18:56.26 Kenyon Spring Invitational
9 67 NOAH SISSON SO BELOIT 17:55.26 UW-Platteville Invitational
10 848 JAXON BLAINE PIKEVILLE 17:57.65 'Southern Indoor Challenge
11 442 ZACH BARKDULL FR INDIANA EAST NT 16:50 Basing speculative mark off of his 3k Mark
12 850 BENJAMIN HALL PIKEVILLE 19:36.96 'Southern Indoor Challenge
13 237 SAMUEL THOMAS SO CONCORD 16:30.00
14 182 DILLON ARYEH FR COLGATE NT NT
15 1034 ROBERT EDWARDS FR ST. AUGUSTINE'S 17:32.29 CIAA Indoor Conference Championship
16 228 COLE JACKSON FR CONCORD NT NT
17 1177 PARKER MORRIS FR UNATTACHED NT 17:20
18 415 KYLE NASH SR HEIDELBERG NT 17:00
19 444 COLE DUDLEY SR INDIANA EAST 16:30.13 2018 River States Conference Track and Field Championships
20 409 TYLER HUDSON FR HEIDELBERG 16:38.01 Kent State Tune-Up
21 1323 HYUGA UCHIDA SR WOOSTER NT NT